Buradasınız
Bordo Müzik > Genel > TANJU OKAN’DAN ” GİZLİ SANDIKTAKİ TÜRKÜLER”

TANJU OKAN’DAN ” GİZLİ SANDIKTAKİ TÜRKÜLER”

Yarım Kalan Şarkı Tamamlandı…

26 Yıl önce yapılan stüdyo çalışmasında, yarım kalan şarkısını 26 yıl sonra Recep Aktuğ düeti ile sizlerle

 

Eser tamamlandığında oğlu Tansu Okan stüdyo’da dinleyince, gözyaşlarına boğuldu

tanju-okandan-gizli-sandiktaki-turkuler-2

Dinleyebileceğiniz ve İndirebileceğiniz Dijital Platformlar

Arşivlerde kalan ve bugüne değin gün yüzüne çıkmamış eseri Medeni Uçar’ın tesadüfen bir makarada fark etmesi ile değerlendirmeye alındı. Aranjör Turgut Moğolkanlı tarafından yeniden ele alındı, aranje edildi, Recep Aktuğ düeti ile şarkı yeniden hayat buldu. Tanju Okan’ın ve Recep Aktuğ’un görüntüleri ile klibi çekildi.

26 Yıl önce yapılan stüdyo çalışmasında, yarım kalan şarkısını 26 yıl sonra Recep Aktuğ düeti ile tamamlandı. O yıllarda TANJU OKAN eseri okuyup, daha sonra tamamlarız demişti. Hastalanınca şarkı yarım kaldı.

Eser tamamlandığında oğlu Tansu Okan stüdyo’da dinleyince, gözyaşlarına boğuldu. “ Babamın sesine o kadar benziyor ki, bir ara abama geldi zannettim” dedi.

TANJU OKAN & RECEP AKTUĞ – HAYDAR HAYDAR ( VİDEO KLİP)

 

BORDO MÜZÜK ve NETE DİJİTAL’in yapımcılığını üstlendiği Türkü albümü, Tanju Okan’ın okuduğu hiç yayınlanmamış diğer türküler ile birlikte PLAK ve CD  yapılarak müzik severlerin arşivlerine sunuldu.

Tanju Okan “ Gizli Sandıktaki Türküler “ BORDO MÜZİK etiketiyle 02/01/2019 tarihinde tüm müzik marketlerde ve dijital platformlarda yerini aldı.

tanju-okandan-gizli-sandiktaki-turkuler-3

Tanju Okan kimdir?

Türk ses sanatçısı ,müzisyen ,sinema oyuncusu. Melankolik tarzı ve güçlü sesiyle,Türk pop müziğinin köşe taşlarından biri haline gelmiş olan sanatçı ,her biri hit olan, onun üzerinde albüme imza atmıştır.
Tanju Okan, 27 Ağustos1938’de İzmir’in Tire ilçesinde dünyaya geldi. Babası Mehmet İlhan Okanlı, annesi Bedia Sarıalp Hanım’dır. Müzik öğretmeni olan babası Urla’da annesi ile evlendikten sonra tayin olduğu Tire’de Tanju Okan doğmuştur. İlk müzik eğitimini çok iyi piano ve keman çalan babasından aldı. Müzik dolu mutlu aile tablosu annesi ile babasının boşanmasıyla dağıldı. İlkokula Manisa Gazi İlkokulu’na başladı. Manisa ortaokulundan sonra Balıkesir lisesinde okudu. Balıkesir Lisesi’nde arkadaşlarıyla Paris’in efsanevi kabaresi ” Moulin Rouge ” dan alan bir orkestra kurdu.Lise ikinci sınıfta müziği okula tercih ederek öğrenim hayatını yarım bırakıp Manisa’ya döndü ve ismini Manisa’nın antik çağdaki adından alan “Magnesia Orkestrası”nı kurdu. Manolya çay bahçesi ve bunun gibi mekanlarda mızıka çalıp şarkı söyledi.

TANJU OKAN – ALLI TURNAM ( VİDEO KLİP)

1958 yılında askere gitti. Askerliğini Ankara Orduevi’nde vestiyer görevlisi olarak yaptı. Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli caz müzisyenlerinden biri olan ve o sıralarda askerliğini Ankara Orduevi Orkestrası’nda müzisyen olarak yapanSelçuk Sun, vestiyerde kendi kendine şarkılar söyleyen Tanju’nun sesinden ve yorumundan çok etkilenir ve solist olarak yetiştirmek üzere Orkestrası’na davet eder. Pişme döneminden sonra Ankara Orduevi Orkestrası’nın solisti olan Tanju, “Guarde Che Luna “,” Resta Cu’Mme “,” Whispering ” Mack The Knife ” , “I Want to Be Happy ” , ” I Only Have Eyes For You ” gibi günün popüler melodilerini Orduevi’nin 4. katındaki salonda kendine has yorumuyla seslendirir ve hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi oluşturur.

TANJU OKAN – İZMİR’İN KAVAKLARI ( VİDEO KLİP)

Şöhreti kısa zamanda Orduevi sınırlarını aşıp bütün Ankara’ya yayılır. Ve küçük çapta şöhret olan Okan ile ilgili ilk yazı Durul Gence, Erol Pekcan gibi önemli caz müzisyenlerinide kadrosunda barındıran Melodi Dergisi’nin 21 Nisan 1960 tarihli ilk sayısında yayınlanır.

TANJU OKAN – BİR DOST BULAMADIM ( VİDEO KLİP)

Türkiye’nin en önemli caz müzisyenlerinden Sezener’le çalışmak Okan’ın müzikal gelişimine büyük katkı sağlar. 1961’e Ankara’nın en popüler şarkıcılarından biri olarak giren Okan’ın şöhreti İstanbul’a ulaşır. İstanbul’da yayınlanan, yazı kurulunda Fecri Ebcioğlu,Sezen Cumhur Önal gibi önemli isimlerinde yer aldığı Popüler Melodi Dergisi 29 Kasım 1962 tarihli sayısında Manha de Carnaval, Ela Gözlerin, Till ve Angustia şarkılarıyla Ankara’lıların gönlünü fetheden Tanju Okan’ı okuyucularına tanıtır.

TANJU OKAN – YEMENİ BAĞLAMIŞ ( VİDEO KLİP)

Müziğe olan tutkusu nedeniyle İtalya’ya giderek şan eğitimi aldı.1961’deTürkiye’ye döndükten sonra, Ankara’ya yerleşti ve müzikle profesyonel anlamda ilgilenmeye başladı. Bir sonraki yıl, İstanbul’a giderek Müfit Kiper Orkestrası’nda solistlik yapmaya başladı. Bu orkestrayla birlikte, yurtdışında birçok konsere katıldı ve müzik çevrelerine adını duyurdu.

TANJU OKAN – GÖKTE YILDIZ AYMİSUN ( VİDEO KLİP)

Sanatçı, özellikle popüler hale geldiği 60’lı ve 70’li yıllarda, aldığı sinema oyunculuğu tekliflerini kabul ederek, sanatsal yeteneğinin sadece müzikle sınırlı olmadığını gösterdi. Sinemaya 1964 yılında Cüppeli Gelin filmi ile adım atan Tanju Okan, zamanla çok sayıda filmde rol aldı. “Aşkın Kanunu” , “Ah Bir Zengin Olsam” ,”Cımbız Ali” gibi beğenilen yapıtlarda rol alarak, beyaz perdedeki yeteneğini sergileme fırsatı buldu.

TANJU OKAN – KUNDURAMA KUM DOLDU ( VİDEO KLİP)

İçki sigara, benim tek dostum ve Öyle sarhoş olsam ki adlı şarkıları başta olmak üzere şarkılarında alkol ve uyuşturucu kültürünün yaygınlaşmasına katkıda bulundu. Alkole olan düşkünlüğüyle bilinen Tanju Okan, sağlık problemleri yaşamaya başladı. Bu nedenle, fiili sanatsal yaşamına son vererek 1995 yılında Urla’ya yerleşti. Burada siroz teşhisiyle hastaneye kaldırılan sanatçı, 23 Mayıs1996’da birçok unutulmaz eserini ardında bırakarak hayata veda etti. Ölümünün ardından, onu unutmayan Urla Belediyesi, sanatçının anısına bir heykel yaptırdı ve bir çocuk parkına da ismi verildi.

TANJU OKAN – KIZILCIKLAR OLDU MU ( VİDEO KLİP)

TANJU OKAN – PINAR BAŞI BURMA BURMA ( VİDEO KLİP)

TANJU OKAN – HELVACI HELVA ( VİDEO KLİP)

Albümde Yer Alan Eserler:

1) Allı Turnam
2) Haydar Haydar
3) İzmirin Kavakları
4) Bir Dost Bulamadım
5) Yemeni Bağlamış
6) Gökte Yıldız Aymisun
7) Kundurama Kum Doldu
8) Kızılcıklar Oldu Mu
9) Pınar Başı Burma Burma
10) Helvacı Helva

tanju-okandan-gizli-sandiktaki-turkuler-4

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

Yukarı
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
E- Mail ile takip et
Facebook Hesabını Takip
Facebook Hesabını Takip
Twitter Hesabını Takip
Visit Us
Instagram Hesabını Takip